Švédsko - Stockholm 2015

Stockholmský archipelág Plavba v okolí Stockholmu 

Termín: 6.6. - 13.6.2015

V krásném červnovém týdnu se uskutečnila dlouho připravovaná klubová plavba společnosti Yachtcharter Marten v oblasti Stockholmského archipelágu pod vedením skiperů Tomáše Aberleho a Pavla Janečka.

Po sérii baltských plaveb tato vybočila ze schématu snad ve všech kategoriích – jedinečné větrné počasí skoro bez srážek, relativně vysoké teploty, klidné moře bez vlnění a žádné polykání ujetých mil - spíše šlo o navigační cvičení vyžadující neustálou a plnou pozornost s rozostřeným pohledem mezi kameny rozházené v moři, mapu a hloubkoměr, oscilující mezi číslicemi 2,2 až 3,5 m...

Po vyplutí ze stockholmské maríny Svinige a nákupu potravin ve městě Akersberga se započala týdenní plavba mezi krásnými zátokami – Idholmen, Finnhamn, nebo později Gubben v nádherném kameništi a Munkholmen v neuvěřitelné přírodní scenérii lesa na skalách na břehu moře.Také bylo ale potřeba zakotvit za bouřky – třeba u Sjalbottny.

Prohlédli jsme si pevnosti na přístupu ke Stockholmu – první den Kyrkogardson poblíž Furusundu a poslední den Vaxholm, také zajímavé místo Dalaro Skansk s restaurací a výhledem na ptačí ostrov. Opravdovou zvláštností jsme se potěšili na ostrově Fejan, původně karanténní oblasti, později internační tábor nakažených cholerou, nyní však s márnicí a pitevnou v nové fukci restaurace a baru. Večer sauna s ponořením do Baltského moře s teplotou okolo 8 st.C... Zvláštní atmosféru během velmi dlouhých dnů podtrhovala i fauna – labutě na moři, tisíce ptáků, delfíni a pro našince exotická stádo tuleňů vyvalujících se na skaliskách.

Návštěva městeček na pevnině i na ostrovech se stala očekávaným zpestřením posádek – Groddo pro doplnění vody, Sandhamn kvůli opravě plachty, rybářská vesnice Huvuskar s původními i novými skandinávskými dřevostavbami, město Uto se saunou, Dalaro před vjezdem do pevninských kanálů.

Neuvěřitelný dvaceti mílový průjezd kanály před vstupem do Stockholmu, prohlídka centra města z moře a následné bezproblémové vrácení jachty zpět do mateřského přístavu bylo úspěšné završení hlavní mořské části. Poslední den na ni ještě navazoval jednodenní pobyt v centru Stockholmu s přespáním v botelu Anedin. Prohlídka města, Vasa muzea a účast na svatbě švédského prince byla již úplným vyvrcholením pobytu před návratem z letiště Arlanda do Prahy.

Plavba proběhla s dvěmi spokojenými posádkami. Těšíme se na příští jaro, kdy bude připravena další baltská plavba.

Pokud Vás zajímá jak jsme se na plavbu připravovali, navštivte tuto stránku Švédsko - Stockholm 2015 přípravy.